Pracownie
5185
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-5185,bridge-core-2.9.8,cookies-not-set,sfsi_actvite_theme_thin,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.3.0,vc_responsive

Pracownie

Badanie EEG jest badaniem czynności bioelektrycznej mózgu; polega na rejestrowaniu fal mózgowych, co umożliwia ocenę pracy mózgu, wytwarzającego bioprądy o częstotliwości 0,5 ? 40 Hz i natężeniu 5 ? 200 ?V.Rozkład przestrzenny fal, ich ciągłość, kształt, charakter, czas trwania, sposób występowania, częstotliwość i natężenie opisuje lekarz. Porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego.
Badanie EEG jest badaniem nieszkodliwym, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Nie ma nic wspólnego ze stymulacją elektryczną czy elektrowstrząsami. Można je powtarzać według potrzeb diagnostycznych.

 

Wskazania do badania EEG

 

– Rozpoznanie i dokładne określenie rodzaju napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie.
– Omdlenia, urata przytomności, drgawki
– Zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, moczenie nocne, lęki, koszmary senne, bezdech senny)
– Przewlekłe bóle głowy, zaburzenia wzroku, ogólne zmęczenie, nadmierna drażliwość zaburzenia pamięci,
– Zaburzenia rozwoju psychoruchowego wieku dziecięcego.
– Opóźniony rozwój mowy
– Nadpobudliwość psychoruchowa
– Zaburzenia koncentracji uwagi
– Zaburzenia nastroju, objawy depresyjne, lęki, podwyższona wrażliwość na stres.
– Jąkanie się, tiki
– Przed zastosowaniem treningów EEG Biofeedback
– Zaburzenia autoimmunologiczne (alergie)
– Inne choroby takie jak: Parkinsona, Altzheimera

 

W naszej pracowni wykonuje się badania EEG u dzieci i dorosłych:

 

– w czuwaniu:

próba fotostymulacji
próba hiperwentylacji

 

 EEG we śnie:

EEG po prowokacji bezsennością
EEG video w czuwaniu i we śnie

Badanie wykonuje się ze skierowaniem od lekarza specjalisty z naszej poradni lub odpłatnie.
Rejestracja telefoniczna- 071 3553594 od 8-16 lub osobiście w rejestracji.

 

Badanie w czuwaniu

 

– Badanie wykonuje się na leżąco po założeniu na głowę badanego specjalnego czepka z wmontowanymi elektrodami wypełnionymi żelem.
– Pacjent leży spokojnie z zamkniętymi oczami, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badany poddawany jest próbom aktywującym zapis EEG: zamykanie i otwieranie oczu fotostymulacja – za pomocą lampy diodowej hiperwentylacja ? wzmożone oddychanie przez ok. 3 minuty
– EEG w czuwaniu trwa zazwyczaj około20 minut.
– Pacjent do badania po deprywacji bezsennością(po bezsennej nocy) zgłasza się na badanie wcześnie rano. Nie śpi całą noc i w dzień poprzedzający badanie.
– Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli, lakierów, odżywek do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek.
– Nigdy bez zalecenia lekarza nie należy odstawiać przyjmowanych leków. Należy poinformować technika eeg o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach, antybiotykach i lekach przeciwalergicznych.

 

Badanie we śnie

 

– U małych dzieci, niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu.
– Dziecko, które śpi w ciągu dnia należy umówić się na badanie o takiej porze, kiedy zwykle zasypia w domu.
– Większe dziecko należy późno położyć spać w dniu poprzedzającym badanie, (ok 22-23) obudzić wcześnie (ok 4 rano) – do badania dziecko powinno już nie spać. Dziecko musi zasnąć dopiero w gabinecie ponieważ ważny jest zapis w zasypianiu.
– Dziecko po założeniu na głowę specjalnego czepka z w montowanymi elektrodami. wypełnionymi żelem zasypia na leżąco na łóżku, na rękach u rodzica lub w wózku.
– Na badanie przynosimy rzeczy przy których dziecko nauczone jest zasypiać, np. ulubioną przytulankę, kocyk, poduszkę, wózek, picie lub mleko.
– EEG we śnie trwa około godziny.
– Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli i odżywek do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamy dopiero w pracowni, po nałożeniu czepka (po nakarmieniu dziecko zazwyczaj zasypia)
– Nigdy bez zalecenia lekarza nie należy odstawiać przyjmowanych leków. Należy poinformować technika eeg o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach, antybiotykach i lekach przeciwalergicznych

 

Metoda terapii pozwalająca poprawiać i optymalizować pracę mózgu człowieka.
– Usprawnia umysł poprzez zwiększenie koncentracji uwagi, szybkości myślenia, pamięci, kreatywności in.
– Polepsza samopoczucie i funkcjonowanie poprzez redukcję zaburzeń psychosomatycznych (np. bóle głowy, zaburzenia snu ).
– Pomocna szczególnie w terapii dzieci z zaburzeniami w koncentracji uwagi, pamięci, ze specyficznymi trudnościami w nauce (dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią), zaburzeniami emocjonalnymi i psychosomatycznymi.

 

 

Opiera się na uczeniu samokontroli pracy mózgu za pomocą sprzężenia zwrotnego, przy wykorzystaniu specjalistycznej techniki komputerowej. Osoba trenująca widzi na monitorze wideogrę, którą steruje wyłącznie za pomocą własnych myśli.
Wykres fal mózgowych rejestrowanych przez elektrody na głowie trenującego przekazywany jest do komputera terapeuty, który obserwuje jakie fale należy wzmacniać, a jakie osłabiać. Kiedy trenujący wytwarza fale o pożądanej częstotliwości gra się udaje i otrzymuje punkty. Jeżeli przeważają fale niepożądane, nie dostaje punktów. Sprzężenie zwrotne polega na dostarczaniu osobie trenującej ciągłej informacji wizualnej i słuchowej o występowaniu pożądanych lub niepożądanych w danej chwili fal mózgowych w przebiegu wideogry. W ten sposób utrwala się optymalny wzorzec pracy mózgu. Terapia nie ma działań ubocznych. Jest ujęta w spisie procedur medycznych przez Światową Organizację Zdrowia.

W naszej placówce dysponujemy salą integracji sensorycznej (SI) w pełni wyposażoną w specjalistyczny sprzęt. Ćwiczenia przy użyciu tej metody ten pomagają w pełnej interpretacji i integracji informacji przez mózg aby były użyte w celowym działaniu.

 

Zaburzeniami leczonymi w ramach SI są:

 

– trudności w uczeniu się (np. dysgrafia i dysleksja),
– autyzm,
– zespół Downa,
– mózgowe porażenie dziecięce,
– upośledzenie umysłowe
– zaburzenia integracji sensorycznej w ADHD.

Badanie potencjałów wywołanych z pnia mózgu (BERA) – badanie polegające na rejestrowaniu i ocenie zjawisk elektrycznych, które powstają po stymulacji bodźcem akustycznym ucha w każdym odcinku drogi słuchowej. Badanie BERA jest to obiektywna metoda oceny progu słyszenia, którą można stosować bez ograniczeń wiekowych zarówno u pacjentów dorosłych jak i u noworodków. Dla dzieci w wieku poniżej 1 roku życia jest to obecnie standardowe badanie, służące do obiektywnej oceny głębokości utraty słuchu.

 

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

 

Badanie daje obiektywną ocenę słuchu i określa miejsce uszkodzenia słuchu. Wartość tego badania jest szczególna u niemowląt we wczesnej diagnostyce niedosłuchu, co wiąże się z właściwym protezowaniem w najwcześniejszym okresie życia, oraz we wczesnej diagnostyce guza nerwu słuchowego u dorosłych.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

 

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

 

Badaniem poprzedzającym u niemowląt i małych dzieci jest badanie wielospecjalistyczne: pediatry, otolaryngologa, neurologa, psychologa.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń.

 

OPIS BADANIA

 

Badanie jest wykonywane w wyciszonym pomieszczeniu. Badany leży nieruchomo na plecach. Badający umieszcza na skórze głowy badanego trzy elektrody (skórę przemywa się wcześniej spirytusem, a elektrody przykleja się specjalnym klejem).. Elektrody połączone są z przedwzmacniaczem, który dalej połączony jest ze wzmacniaczem, zespołem filtrów i ze słuchawkami oraz komputerem. Komputer rejestruje odpowiedzi, uśredniając wartości potencjałów elektrycznych i zapisuje wyniki. Podczas badania wymagana jest cisza, aby rejestrowane odpowiedzi na bodziec (akustyczny) były ograniczone do jednego źródła. Aby wyeliminować bodźce mięśniowe, badany nie może przeżuwać ani przełykać, ma zamknięte oczy, aby zredukować bodźce wzrokowe. U małych dzieci badanie wykonuje się najczęściej po karmieniu, podczas snu, ewentualnie w znieczuleniu ogólnym.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.
Badanie trwa około 1 godziny

 

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

 

Przed badaniem: Aktualnie przyjmowane leki.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Lokalizacja

Formularz kontaktowy